Podnikatelům má nový systém paušální daně zjednodušit administrativu. Ti si to ale nemyslí. A o tvrzení ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) o jednoduchosti nového systému pochybují i daňoví poradci. Současnou a mezi podnikateli oblíbenou praxi jednotné platby za daň a povinné odvody totiž hodlá vláda nahradit složitým systémem devíti různých variant a pásem. Kvůli čemuž budou muset být podnikatelé více ve střehu než dosud.

Dnes je paušální daň pevná měsíční částka, kterou platí živnostník s ročními příjmy do milionu korun. Je do ní zahrnutá daň z příjmu i sociální a zdravotní pojištění a je pro všechny stejná – 5994 korun. Kdo se k ní přihlásil, nemusí vést účetnictví ani se obávat finanční kontroly. Teď vláda plní slib, že zvedne horní limit ročních příjmů z jednoho na dva miliony korun.

A zároveň s tím plánuje zavést systém různých tarifů, ze kterého vychází devět možností, jak si daň stanovit. „Nechtěl bych být v pozici, že bych někomu s více druhy příjmů poradil a potom průběžně hlídal, jestli splňuje podmínky té které kategorie,“ komentoval návrh daňový poradce Tomáš Hajdušek.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.