Francouzská finanční prokuratura zahájila předběžné vyšetřování českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s podezřením z údajných daňových podvodů. Týká se nabytí jeho nemovitostí v obci Mougins, která leží na sever od jihofrancouzského letoviska Cannes v departementu Alpes-Maritimes. Napsal to francouzský list Le Monde. Vše je spojeno s kauzou úniku důvěrných dokumentů, takzvaných Pandora Papers, která vypukla loni před parlamentními volbami v Česku. Novináři tehdy zjistili, že mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích. 

Babiš v pátek zopakoval své dřívější tvrzení, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony. „Detaily neznám, tuto informaci mám jen z médií,“ řekl ČTK.

Řízení zahájil v únoru francouzský Ústřední úřad pro boj proti korupci a pro finanční a daňovou kriminalitu. Majetek měl Babiš získat prostřednictvím „kaskády“ off-shore společností, napsal Le Monde.

Podle deníku šlo o složitý proces – dva domy, z toho jednu vilu s rozlohou přes 500 metrů čtverečních na tříhektarovém pozemku, koupila monacká společnost, kterou však vlastní off-shore struktura ve Spojených státech. Cena realitní transakce? 14 milionů eur (asi 340 milionů korun).

Listina o prodeji, kterou Le Monde získal, uvádí, že tato částka byla „zaplacena v hotovosti“ , což lze chápat spíše jako běžný převod. Dokumenty získané prostřednictvím Pandora Papers ale ukazují, že Babišova americká společnost získala úvěr ve výši 15 milionů eur u offshorové firmy registrované na britských Panenských ostrovech. A ta mu také patří. Tyto peníze šly na financování domů v Mougins. Jak podotýká Le Monde, ve francouzských oficiálních dokumentech není o této půjčce žádná zmínka.

Francouzští vyšetřovatelé se nyní pokusí pochopit účel této složité transakce a zjistit, proč je Babiš jak majitelem společnosti, která čerpala úvěr, tak i struktury, která jí 15 milionů eur poskytla. Využití offshore společností registrovaných v daňových rájích a tajná půjčka by se tak mohly rovnat podvodu, jehož cílem je zakrýt původ těchto peněz. A ten je zatím neznámý, dodává francouzský list. 

Bývalý český premiér postupně v letech 2016 až 2018 převedl nemovitosti v Mougins do struktury, kterou veřejně vlastní. I v tomto případě je to ale komplikované, protože prodal části americké a monacké společnosti své manželce – Monice Babišové. A ta je ve stejný den zase převedla na holding svého manžela. 

Babiš k financování transakce dříve řekl, že všechny peníze byly v pořádku. „Na nákup v hodnotě 15 milionů euro jsem měl v té době na účtech k dispozici 19,5 milionu euro, které jsem v České republice řádně zdanil,“ řekl serveru irozhlas.

Expremiér si v roce 2017 nechal zpracovat audit svých příjmů od roku 1996, a to kvůli aféře s jeho nákupem  korunových dluhopisů Agrofertu celkem za 1,5 miliardy korun. Kontrolu udělaly společnosti PWC a EY. Podle auditu měl například za celý rok 2009 příjmy po zdanění 378 miliónů korun, transakce s nemovitostmi ve Francii ale proběhla už na podzim. „Jednalo se o mé vybrané příjmy, takže je potřeba vzít v úvahu, že jsem měl k dispozici i jiné zdaněné finance, které v auditu zohledněny nejsou,“ dodal tehdy Babiš.

Analytici po vypuknutí kauzy Babišových nemovitostí pro HN uvedli, že zapojení offshorových firem má obvykle důvod buď skrýt skutečného vlastníka, nebo ušetřit na daních, anebo vyprat špinavé peníze. Samotné skrytí majitele není nic nelegálního. „Někteří lidé prostě jen nechtěli, aby bylo vidět, že vlastní nějaký majetek,“ vysvětlil advokát Ondřej Lichnovský, jehož kancelář se specializuje na daňové právo.  „Nelegálním důvodem pak může být praní špinavých peněz nebo daňová optimalizace, která je za hranou trestněprávního krácení daně,“ dodává Lichnovský. 

Deník Le Monde upozorňuje, že vyšetřování bude pravděpodobně velmi složité, protože se transakce odehrály už před několika lety a mohou být promlčené. Obvykle se podobné vyšetřování spojené se staršími kauzami Panama Papers nebo Paradise Papers protahuje, protože francouzská justice musí hledat důkazy v zahraničí, a to někdy i v zemích, které s ní příliš nespolupracují.

Zajímají vás další dobré články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist