Když přežiješ, dostaneš milost. Stejnou nabídku, jakou dostávají vězni v americkém filmu Tucet špinavců, slyší v posledních dnech i lidé v ruských žalářích. A dokonce i ti, kteří jsou zatím jen ve vyšetřovací vazbě a nebyli odsouzeni. Ruská armáda se tak snaží vyřešit nedostatek vojáků a současně nevyhlásit kvůli válce na Ukrajině mobilizaci. Celou operaci řídí blízký člověk prezidenta Vladimira Putina, jenž má sám kriminální minulost.

„Nabízím vám smlouvu s ďáblem. Pokud odejdete se mnou, vrátíte se jako svobodní lidé, nebo zemřete. Budete zabíjet nepřítele a poslouchat rozkazy vedení. Ti, kteří se pokusí utéct, budou zastřeleni na místě,“ slyšeli podle ruského serveru Mediazona vězni na dvoře trestné kolonie IK-2 v ruské Jaroslavli. Mluvil k nim nevysoký starší muž s velkou hvězdou Hrdiny Ruska na hrudi.

Když se ho vězni zeptali, kdo vlastně je, jen se usmál a navrhl jim, aby si ho potom našli na internetu. Zdůraznil ale, že jedná na přímý příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Oním tajemným mužem byl Jevgenij Prigožin – přezdívaný Putinův kuchař –, blízký spolupracovník ruské hlavy státu.

Sám byl v 80. letech kriminálníkem, odseděl si asi šest let. V divokých 90. letech se pak stal majitelem luxusní restaurace, kde se seznámil s náměstkem petrohradského primátora Vladimirem Putinem. Od té doby spolupracují a z Prigožina je nyní miliardář.

Podstata jeho nabídky byla jednoduchá. Pokud vězni vstoupí do jeho jednotky a podepíšou šestiměsíční smlouvu, tak budou prověřeni, vyškoleni a posláni jako členové úderných oddílů na Ukrajinu. „Pravděpodobnost smrti je 15 procent, možnost zranění je čtvrtinová,“ řekl odsouzeným Prigožin.

„Prý bojovali jako lvi a jen s noži přepadli ukrajinské postavení a všechny tam podřízli,“ řekl vězeň serveru Mediazona. Pokud přežijí, bude jejich trestní rejstřík zahlazen. Mohou odejít do civilního života, anebo podepsat další šestiměsíční kontrakt, tentokrát už za peníze.

Podle jiného z vězňů měl Prigožin mnoho zájemců. Ze 4500 vězňů se přihlásila více než desetina. Zhruba polovina ale byla rovnou odmítnuta kvůli věku nebo zdravotnímu stavu. Kdo prošel dál, podstoupil testy na detektoru lži, které mají odhalit, zda uchazeč nechce dezertovat, nebo není narkoman. Vedle dezertérů totiž hrozí zastřelení i uživatelům drog a rabujícím vojákům. Následně jsou noví rekruti odvezeni do výcvikového tábora.

„Tam několik týdnů procházíte výcvikem, budete trénovat 20 hodin denně stejně jako jakýkoliv jiný náš bojovník. Potom vás vrtulníkem převezeme na Ukrajinu a stanete se plnohodnotným vojákem štěstěny. A okamžikem překročení ukrajinské hranice vám začíná odpočet toho půlroku, po kterém dostanete milost,“ vysvětlil odsouzeným Prigožin.

Na Ukrajině mají bojovat v rámci Wagnerovy skupiny. Ta vznikla při separatistických bojích na ukrajinském Donbasu v létě 2014. Protože Kreml nechtěl otevřeně na východní Ukrajinu poslat regulérní jednotky, dovolil vytvoření jednotek složených především z bývalých příslušníků speciálních jednotek.

Po skončení horké fáze bojů v roce 2015 byli wagnerovci posláni bojovat do Sýrie, kde se sice osvědčili v boji proti Islámskému státu, dopouštěli se ale i válečných zločinů. Existuje video, kde mučí zajatce, následně mu uříznou hlavu a mrtvolu podpálí. Wagnerova skupina působila také v Libyi, v Mali nebo Středoafrické republice.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.