Češi si poprvé v historii v běžném nevánočním období vydělali v průměru přes čtyřicet tisíc korun, a přesto rekordně zchudli. Nejvíc za třicet let. Není to překvapivá, natož šokující zpráva. Vždyť to, že růst mezd letos neudrží krok s rychlým růstem cen, víme od minulého podzimu, kdy se zkombinoval dopad zdražení energií a surovin s nahromaděnou poptávkou z doby covidu. Ruský útok na Ukrajinu pak míru problému ještě zvětšil a scénář, podle kterého drahé energie z meziroční inflace brzy odezní, odvál do říše fantazie.
Výsledkem je pokles kupní síly průměrné mzdy o desetinu. To je především v nižších příjmových kategoriích neudržitelná situace.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









