Maďarsko ve spolupráci s oligarchou Lőrincem Mészárosem v minulých týdnech koupilo za 350 miliard forintů (přibližně 21,5 miliardy korun) telekomunikační gigant Vodafone Hungary. To znamená, že subjekty spřízněné s vládní stranou Fidesz nadále posilují své pozice. A to navzdory hrozící recesi, která nutí vládu začít zavádět úsporná opatření.

Maďarsko je jedinou zemí v unii, která dosud nemá přijatý plán pro fond obnovy, a to kvůli problémům s korupcí a dalším námitkám ze strany EU. Především autokratické tendence a problémy s právním státem byly v posledních letech předmětem mnoha diskusí. Premiér Viktor Orbán má však v tomto případě na mysli něco jiného, když Maďarsko označuje za „místní výjimku“.

Toto označení Orbán použil poprvé ve svém projevu předneseném v Sedmihradsku, v němž prohlásil, že Maďarsko „nechce být rasově smíšené“. Brzy poté musel ve Vídni vysvětlovat možné rasistické konotace svého protiimigračního postoje a tvrdil, že i když někdy omylem použije „dvojsmyslné“ výrazy, jakoukoliv formu rasismu odmítá. Tvrzení, že Maďarsko může být výjimkou, kterou globální recese víceméně nezasáhla, se v posledních týdnech stalo základním komunikačním nástrojem v rétorice Fideszu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.