Okruh institucí, které budou muset plnit nové evropské požadavky na kybernetickou bezpečnost (směrnice NIS2), vzroste v Česku podle odhadu o 6000 subjektů. Půjde nejen o energetiku či nemocnice, ale i potravinářské firmy nebo chemičky. Výzvou bude především zvládnutí enormního nárůstu poptávky po IT specialistech na bezpečnost. Tím spíše, že Česko i nadále zůstává zemí s minimální nezaměstnaností, a tak prostě není odkud brát. 

Pokud Česko nemá propadnout v technologické úrovni na chvost EU, pak bude třeba něco více než jen nabírat více IT specialistů do týmů bezpečnosti. Přístup a myšlení organizací se budou muset změnit. Zejména u menších subjektů nepůjde sestavit plnohodnotný tým specialistů na všechny oblasti, jednoduše protože nebudou k dispozici. Stejně jako jsme se naučili využívat pronájem služebních aut, sdílení městského automobilu nebo kola, tak i v tomto případě očekáváme rostoucí trend zajišťování některých oblastí formou outsourcované služby.

Druhý důležitý aspekt je automatizace, umělá inteligence a strojové učení. Přestože průnik těchto technologií sám o sobě zvyšuje nároky na bezpečnost, jejich uplatnění je zároveň i součástí řešení, například automatizovaným testováním kybernetické odolnosti.

A co pro naše úspěšné přežití v éře informační může udělat stát? V první řadě vnímáme, že centralizace a sdílení či outsourcování služeb napříč složkami státu je prostorem, kde soukromé firmy mohou nabídnout větší pružnost a efektivitu. Zároveň tak stát nebude odčerpávat z trhu práce IT specialisty.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Klíčovou úlohou státu je pak i zajištění jednotného rámce pro efektivní spolupráci dotčených subjektů: společné terminologie, sdílení znalostí o současných kybernetických útocích, hrozbách, nejnovějších taktikách a technikách protivníků, jakož i o obranných a detekčních strategiích. Jde zkrátka o to, aby výsledkem nebyl babylonský chaos, kdy si každá organizace musí prošlapávat svou cestu, ale maximální využívání sdílených zásad obrany proti kybernetickým útokům, ať už jste výrobce pneumatik, nebo banka.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist