V Itálii bude poprvé od pádu diktátora Benita Mussoliniho vládnout krajní pravice, ve Švédsku získá po nedávných volbách podíl na moci strana, kterou založili neonacisté, v Německu vystoupala podpora krajně pravicové Alternativy pro Německo na 15 procent. V Česku by SPD Tomia Okamury volilo přes 14 procent lidí, tedy víc než kteroukoliv z vládních stran. Podle odborníků na tom ale není nic zvláštního, naopak.

„Divil bych se, kdyby v dnešní době podpora těchto stran nerostla,“ řekl HN Martin Mejstřík, odborník na populismus z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Když přijde nějaká krizová situace, která společnost znejistí, tak její část začíná být vyděšená. A pak ve větší míře podporuje strany tohoto typu,“ dodává s narážkou například na dramaticky rostoucí ceny energií.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.