Vlastní bydlení v Česku se stává luxusem, který si může dovolit už jen málokdo. Potvrzují to nová čísla Hypomonitoru, statistiky zveřejňované Českou bankovní asociací (ČBA). Podle nich průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 procenta ze srpnových 5,76 procenta. Je tak nejvyšší od začátku roku 2010. I z pohledu objemu poskytnutých úvěrů na bydlení je propad obrovský. Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je proti srpnu pokles o 30 procent. Meziroční propad zrychlil na 82 procent.

ČBA statistiky Hypomonitoru uveřejňuje každý měsíc a data do něj dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Z čísel dále vyplývá, že jde už o třetí dvouciferný pokles objemu hypoték v řadě. Ve srovnání se zářím předminulého roku je objem nižší o tři čtvrtiny.

 

Úroková sazba u skutečně nových hypoték se dále pohybovala kolem 5,8 procenta. Růst uskutečněných hypotečních sazeb tak zpomalil, což společně s vývojem nabídkových sazeb podle odborníků naznačuje, že hypoteční sazby dosáhly svého vrcholu. Nabídkové sazby v posledních měsících vesměs stagnují, v některých případech mírně klesají.

„Pokles trhu způsobený zejména vysokými úrokovými sazbami a nejistotou v podobě vysokých cen energií přinesl na trh několik nových trendů. Tím prvním je výrazně vyšší poptávka po energeticky úsporných nemovitostech,“ uvedl místopředseda představenstva Hypoteční banky Vlastimil Nigrin. Dalším je podle něj rostoucí nabídka rekreačních nemovitostí na trhu.

Ze statistik dále vyplývá, že objem skutečně nově poskytnutých hypoték, tedy bez refinancování, v září klesl na šest miliard korun ze srpnových 8,2 miliardy. Objem refinancovaných úvěrů dosáhl v září 1,2 miliardy. Také počet nově poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl téměř o třetinu na 2054. Průměrný měsíční počet v první polovině roku byl šest tisíc, loni 9500.

„Objem i počet poskytnutých hypoték v září dále meziměsíčně výrazně poklesl, přitom měsíc září býval v mnoha dřívějších letech z pohledu hypoteční aktivity obdobný, nebo spíše i mírně silnější než srpen. Výrazný utlum aktivity na hypotečním trhu ilustruje i fakt, že se objem nově poskytnutých hypoték v září dostal na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Hypoteční trh tak v posledních měsících výrazně propadl následkem vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.Průměrná hypoteční sazba se dostala na nejvyšší úrovně za posledních 20 let, na obdobně vysokých úrovních se sazby pohybovaly také v letech 2008 a 2009. „Počínající pokles cen nemovitostí může mít vliv i na trh s hypotékami. Zájemci o hypotéku budou mít motivaci s koupí domu či bytu vyčkávat kvůli poklesu jejich cen. Aktuálně proto nevidím žádné důvody pro zpětné oživení hypotečního trhu,“ řekl vedoucí hypotečních služeb Air Bank Marek Richter.

Průměrná hypotéka mírně klesá a v září stejně jako v srpnu se pohybovala nepatrně pod třemi miliony korun, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. Loni v listopadu byla průměrná hypotéka nejvyšší a činila 3,46 milionu korun.