Všechno se strašně zrychlilo, všichni jsou ale konstruktivnější, říká dvojka českého předsednického týmu v Bruselu Jaroslav Zajíček. Má přitom na mysli ochotu členských států EU postupovat společně na pozadí války proti Ukrajině a prokázat solidaritu jak s napadenou zemí, tak mezi sebou. Právě diplomat Zajíček má coby šéf sekce pro vnitřní trh na českém zastoupení při EU klíčový podíl na dosavadních energetických dohodách, které mají pod předsednickou taktovkou Čechů zkrotit vysoké ceny za teplo a světlo a pomoct Evropanům ze současné krize.

HN: Jeden z vašich kolegů, expert na energetiku, tvrdí, že kvůli návalu práce během předsednictví chodí spát ve tři ráno, vstává krátce po šesté a děti vidí jenom v sobotu, protože pracuje i v neděli. Je to i váš rytmus?

Takhle zostra? Poslední týdny bohužel skutečně probíhají tak, že přijdu domů, když už kluci dávno spí, a většinou jim nestihnu dát ani pusu, než jdou ráno do školy. Sobota je jediný den, kdy se můžeme vidět. Neděle už je zase pracovní den během předsednictví.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.