Franck Félix, majitel přepravní společnosti Félix Transport z Lyonu, každý den vyhlíží své zaměstnance a doufá, že opravdu přijdou do práce. Už několik týdnů ve Francii stávkují pracovníci rafinerií, a proto má až třetina čerpacích stanic potíže se zásobováním. „Zatím všichni zaměstnanci chodí. Ale vím, že pro ně není snadné načerpat plnou nádrž, aby pak mohli přijet,“ řekl Félix pro France TV Info.

Ve Francii stávkují zaměstnanci velkých společností TotalEnergies a ExxonMobil, kteří požadují vyšší platy. Stávku vedou odbory CGT, které jsou co do počtu členů druhé největší ve Francii. Už několik dnů stávkují také Francouzi pracující v jaderných elektrárnách, což má obrovský dopad na celý sektor a přidělává další potíže provozovateli elektráren, společnosti EDF. Kvůli pravidelné údržbě nebo kvůli potížím s korozí aktuálně stojí 26 jaderných reaktorů z celkového počtu 56. EDF se přitom zavázala reaktory postupně opět „rozjet“, u pěti z nich se to však kvůli stávce opozdí o den až zhruba o tři týdny, napsal k tomu Le Monde.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se