Daň z mimořádných zisků, kterou Fialova vláda pracovně označovala za válečnou daň (byť na zbrojovky uvalena nakonec není), je na světě. Ze strany firem, na které má daň dopadnout, se (nepřekvapivě) ozvaly hlasy, že je špatná. Michal Šnobr z ČEZ například mluví o „populismu nejhoršího zrna“ a navrhuje, aby ČEZ jakožto součást sektoru, jenž v posledních pěti letech údajně „prošel slzavým údolím“, raději vyplatil (velkou) dividendu. Ignoruje, zda se roční EBITDA na úrovni 50–65 miliard korun v letech 2017–2021 dá vyložit jako pochod slzavým údolím. (Kdo vůbec potřebuje dobré časy, když takto vypadají ty zlé?)

Neuvádí ale důvod, proč by stát měl část excesivních zisků, které plynou jen a pouze z extrémního vývoje ceny plynu (a tudíž jen a pouze z války na Ukrajině) a na které se skládají domácnosti a firmy, ponechat v rukou minoritních akcionářů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.