Ministerstvo průmyslu poslalo do připomínkového řízení novelu energetického zákona, podle kterého chce stát vybrat 15 miliard korun z nadměrných zisků energetických firem. Podle už dříve dohodnutých evropských pravidel mohou jednotlivé země sebrat výrobcům tržby nad 180 eur z každé vyrobené megawatthodiny elektřiny. Národní státy si však mohou tento limit dle libosti upravit.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve avizoval, že Česko toho využije a tržby oseká u různých typů zdrojů jinak. Ze zveřejněného návrhu přitom vyplývá, že nejníže, tedy nejpřísněji, bude nastaven strop u jaderných elektráren. Z elektřiny z Dukovan a Temelína bude tedy ČEZ do státní kasy odvádět nejvíce, stát si vezme vše nad 70 eur za megawatthodinu. Pokud už jaderná elektrárna stojí, je výroba z jádra poměrně levná, a výrobcům tak zůstává z prodané elektřiny relativně velká část.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









