Ničivé klimatické události nejsou součástí dávné minulosti. Jen za posledních několik let Česko zažilo extrémní sucho, povodně a další katastrofální klimatické jevy. Prvořadým úkolem, který potřebujeme řešit v rámci klimatické změny, je energetická transformace. Ta se ovšem ukázala být poměrně komplikovanou. Společnosti jsou nuceny uvažovat nad diverzifikací energetiky a svou energetickou soběstačností. Všichni bez rozdílu se shodneme na tom, že jednat musíme hned teď, a to zodpovědně, společně a bez zaváhání.

Program OSN pro životní prostředí uvádí, že 40 procent celosvětové spotřeby energie, 25 procent globální spotřeby vody a 40 procent využití všech zdrojů připadá na výstavbu a provoz budov. Navíc také emitují 30 procent emisí skleníkových plynů. Není pochyb o tom, že zejména v Evropě je energetická transformace nezbytná k tomu, abychom mohli proměnit extrémně komplikované prostředí, ve kterém se nacházíme. Plány pro udržitelnost všech organizací se musí zaměřit jak na energetickou efektivitu, tak na snižování emisí ze spotřeby energie. A právě tady vstupují do hry technologie.

Mnoho firem již zjistilo, že zvýšení energetické efektivity budov, snižování emisí, omezování klimatických rizik a prodlužování životnosti aktiv způsobují významný nárůst produktivity. To je ale teprve začátek.

Aby bylo možné zjistit, jaká je energetická a uhlíková stopa společnosti, je nutné shromáždit a analyzovat obrovské množství dat z mnoha různých zdrojů napříč různými druhy budov.

K tomu je potřeba sofistikovaná technologie a my již aktivně spolupracujeme s řadou firem, aby byla správa nemovitostí efektivnější. Například dánská infrastrukturní společnost Sund & Baelt prodloužila životnost své klíčové infrastruktury o 100 let, čímž zabránila vzniku 750 000 tun emisí, a to díky digitalizaci procesů údržby a správy aktiv.

Strojové učení je možné využít k prozkoumání dat, jejich kombinování a pochopení. V neposlední řadě je pak důležité je prezentovat v podobě, aby bylo možné přistoupit k informovanému a inteligentnímu rozhodnutí. Podobně mohou umělá inteligence a blockchain pomoci získat větší přehled o skladových zásobách, což vede k omezení plýtvání a k chytřejším objednávkám a dále snižuje uhlíkovou stopu.

Je nutné si přiznat, že ani technologie nejsou bez viny. Počítače, datová centra a sítě spotřebovávají zhruba deset procent veškeré světové elektřiny. Právě proto se snažíme zvýšit podíl využívání obnovitelných zdrojů energie v našich datových centrech IBM Cloud po celém světě. Konkrétně je naším cílem do roku 2025 získávat 75 procent elektřiny v našich datových centrech z obnovitelných zdrojů a tento podíl do roku 2030 navýšit na 90 procent. Podle dat z července 2022 jsme na dobré cestě, abychom tohoto cíle dosáhli.

Snížení znečištění, modernizace průmyslu s cílem neplýtvat surovinami a energií a přidávání obnovitelných zdrojů do energetického mixu byly významné složky české ekonomické transformace v devadesátých letech. Dnes čelíme nutnosti posunout se do nové éry, v níž bude mít byznys a průmysl pozitivní dopad na životní prostředí. Společnosti musí ukázat, že v tomto oboru dokážou dosáhnout smysluplného a včasného pokroku.

Organizace, kterým se podaří naplnit cíle ESG a zejména šetřit energií, vystoupí z řady a budou ukazovat směr. Dnes více než kdy jindy platí, že technologie bude katalyzátorem, který jim pomůže zrychlit transformaci a uspět coby udržitelná firma. A možná se nám tak podaří zajistit lepší rovnováhu našeho klimatu pro budoucí generace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist