Energetická společnost ČEZ vyzvala zákazníky, aby si do konce listopadu udělali samoodečet elektřiny a plynu. Podle společnosti to pomůže k vhodnějšímu nastavení nových záloh plateb pro příští rok. V úterý to sdělil mluvčí firmy Roman Gazdík. V nových zálohách se už promítne zdražení elektřiny od příštího roku, většina klientů ČEZ bude platit zastropované ceny. Zdražovat budou i ostatní dodavatelé. Ostatní velcí dodavatelé však zatím klienty k samoodečtům nevyzvali.

ČEZ, který je se zhruba 2,7 milionu odběratelů největším dodavatelem elektřiny v ČR, začne rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům za dva týdny. „K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré, aby si zákazníci udělali takzvaný samoodečet stavu elektroměru a plynoměru, a to nejpozději do 30. listopadu,“ řekl Gazdík. Společnost k tomu proto klienty začala vyzývat prostřednictvím SMS a e-mailů.

Nastavení nových záloh se týká zákazníků, kterým se od začátku příštího roku mění ceníky energií. Většina zákazníků ČEZ bude od ledna platit vládou zastropované ceny. Klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně za elektřinu připlatí kolem 300 korun. Platby za plyn zůstanou stejné, protože klienti se smlouvou na dobu neurčitou platí zastropované ceny už nyní. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou.

Zdražení energií převážně na zastropované ceny ohlásili i další velcí dodavatelé v Česku, například E.ON nebo Pražská energetika. Průměrným spotřebitelům těchto dodavatelů elektřiny kvůli tomu stoupnou poplatky o několik stovek korun měsíčně.

Ostatní velcí dodavatelé zatím k samoodečtům své klienty nevyzvali. Pražská energetika (PRE) to ani neplánuje. „Zálohy budou z naší strany nastaveny tak, aby pokryly předpokládanou roční spotřebu odběrného místa a odrážely zastropované ceny energií,“ řekl mluvčí Karel Hanzelka. Pokud se ale někteří klienti rozhodnou samoodečet provést z vlastní iniciativy, PRE podle Hanzelky údaje v nastavení záloh zohlední. Mluvčí také připomněl motivační program společnosti, který nabízí zákazníkům finanční prémii za dosažené úspory ve spotřebě.
Přihlásilo se do něj přes 60 000 zákazníků společnosti.

I přes zdražení budou ceny pro koncové zákazníky podle dodavatelů výrazně nižší, než jsou současné reálné tržní ceny, které vycházejí z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu. Běžná domácnost díky zastropování podle energetických společností ušetří oproti tržním cenám silové elektřiny asi 40 procent.

Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky.

Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist