Elektromobilita je globální megatrend. Dokazuje to zejména rychle rostoucí segment elektrických osobních vozů, ovšem vliv elektromobility pomalu, ale jistě proniká i do dalších oblastí – jednou z nich je i komerční silniční doprava (zkráceně CRT z anglického pojmu commercial road transport). Přestože jsme, alespoň v evropském kontextu, v případě elektrifikace komerční silniční dopravy teprve na samém počátku, je nevyhnutelné, že přechod na elektrický pohon silně ovlivní i tento sektor. Pokud je cílem elektrifikace snížení emisí CO2, musí se zkrátka nutně promítnout i do nákladní dopravy.

Jen v loňském roce byla komerční silniční doprava zodpovědná za 53 procent emisí CO2 z celkové globální dopravy související s obchodem. Podíváme-li se na data z EU, zjistíme, že kamionová doprava (tj. vozidla nad 3,5 tuny) je příčinou 70 procent z celkového množství emisí CO2 způsobených silniční nákladní dopravou.

Zbývá vám ještě 95 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.