Před šesti lety se švédská energetická skupina Vattenfall zbavila svých hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. Prakticky zadarmo je převzal Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče spolu s největší tuzemskou investiční skupinou PPF. Křetínský již tehdy věřil, že uhelné zdroje mají budoucnost i během zaměření Německa na obnovitelné zdroje.
Ruská invaze na Ukrajinu navíc ještě využití „špinavých elektráren“ posílila. Po celé Evropě se zvýšilo využití uhelných elektráren a tepláren, což se týká rovněž Česka. Důvodem vyššího využití uhlí je odklon od ruského plynu, jehož dodávky jsou navíc nyní omezené.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









