Před šesti lety se švédská energetická skupina Vattenfall zbavila svých hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. Prakticky zadarmo je převzal Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče spolu s největší tuzemskou investiční skupinou PPF. Křetínský již tehdy věřil, že uhelné zdroje mají budoucnost i během zaměření Německa na obnovitelné zdroje.

Ruská invaze na Ukrajinu navíc ještě využití „špinavých elektráren“ posílila. Po celé Evropě se zvýšilo využití uhelných elektráren a tepláren, což se týká rovněž Česka. Důvodem vyššího využití uhlí je odklon od ruského plynu, jehož dodávky jsou navíc nyní omezené.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se