Vyznat se v tom, jaká je vlastně inflace, je pro Čechy čím dál složitější. Statistický úřad v pondělí jako hlavní číslo vykázal něco přes šestnáct procent. Kdyby se nepracovalo s fikcí, že elektřina a plyn jsou díky vládní pomoci dočasně zadarmo, chybí meziročnímu růstu cen k hrozivé dvacítce jen krůček. Ovšem kdyby předchozí vláda na úplný závěr svého mandátu dočasně neodpustila DPH na energie, byla by naopak inflace na papíře o něco lepší. A pokud bychom dali na typickou zkušenost nakupujících, kteří růst cen posuzují převážně podle toho, co do košíků dávají nejčastěji, jsme kvůli rychle zdražujícím potravinám o další patro výš.

Index vnímané inflace, jak ho sestavují ekonomové banky UniCredit („úsporný tarif“ nebere v úvahu), dosáhl rekordu všech rekordů, 28,3 procenta.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.