S budováním fotovoltaických elektráren je Česko pozadu. Stejně tak v rekonstrukcích a úsporných opatřeních u budov. „Jsou tu desítky tisíc budov, na které se dlouhé roky nesáhlo. Oblast úspor byla strašně moc zanedbaná. Stejně jako obnovitelné zdroje potřebuje ohromný impulz k rozjetí,“ upozorňuje v rozhovoru HN Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO. Obojímu se tato společnost spadající do Skupiny ČEZ věnuje. Specializuje se především na větší projekty pro firmy či veřejné instituce.
Stojí za těmi nejznámějšími slunečními elektrárnami, které se veřejně zapsaly svým nevšedním umístěním či podobou a jsou brány jako vzorové. Jde například o největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v Česku vznikající na budovách mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, fotovoltaiku na střeše Nové scény Národního divadla v pražské památkové zóně nebo teď nejnověji 2080 panelů vyrábějících elektřinu na Kongresovém centru Praha. Obnovitelným zdrojům společně s jadernou energetikou patří podle Čermáka budoucnost.
Zhruba třetina klientů ČEZ ESCO pořizujících si solární elektrárny využívá možnosti její koupě za pouhou korunu. ČEZ ESCO fotovoltaiku postaví a provozuje ji několik let. Po tu dobu z ní má klient levnější elektřinu, než kdyby ji nakupoval ze sítě. A po cirka třinácti patnácti letech, když si ČEZ pokryje investiční náklady a marži, může si klient elektrárnu za pouhou jednu korunu koupit. Ta má přitom životnost zhruba třicet let.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.