Akcie Netflixu za poslední rok ztratily 41 procent hodnoty. Meta je minus 60 procent, UiPath minus 67 procent, Robinhood minus 45 procent. Propad hodnoty technologických firem uvedených na burzu je viditelnou částí obecného poklesu celého startupového trhu. Ten se v posledních měsících výrazně proměnil.

Objem investic poklesl oproti roku 2021 o polovinu a o čtvrtinu se snížil jejich počet. Výrazně šly dolů valuace start-upů, tedy jejich hodnota v očích investorů. Ti po zakladatelích a managementu nově vyžadují mnohem vyšší finanční efektivitu a netlačí na růst za každou cenu. Vystřízlivění po covidové bonanze vneslo na startupový trh horší náladu a výhled pro letošní rok moc optimismu nepřináší, zejména kvůli vysoké inflaci, která zdražuje investorské peníze. Start-upy proto pociťují tlak investorů na snížení ocenění při dalších investičních kolech, v nichž shánějí kapitál.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.