Skladník v brněnské Ikee bere až 30 tisíc korun měsíčně, manažer ve skladu v Lidlu 45 tisíc korun, bezpečnostní kontrola letiště až 43 800 korun. Zatímco před pěti lety byla výše mzdy uvedena jen u některých inzerátů, dnes je to zhruba u každého třetího. Častěji ale u méně hodnocených pozic, u vyšších je to stále záhada. To se má však změnit. Firmy budou muset povinně zveřejňovat odměňování svých pracovníků. I proto, že teď často berou ženy na stejné pozici méně než muži. Zda to přinese rovnost v odměňování, však není jisté.

Nová pravidla připraví ministerstvo práce a sociálních věcí v reakci na evropskou směrnici o průhledném odměňování, kterou budou muset členské státy EU do tří let zakomponovat do svých zákonů. Cílem je zamezit nerovnostem v odměňování, v čemž má Česko dlouhodobě problém. Rozdíl v odměňování mužů a žen tu činí 16,4 procenta. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.