Skupina Premiot Group developera Ondreje Spodniaka se dostala do prodlení se splácením svých závazků. Podle zdrojů HN je nyní v sázce nejméně 1,9 miliardy korun, které Premiot získal od drobných českých investorů prostřednictvím dluhopisů. Kromě toho firma dluží také několik stovek milionů dalším investorům, například držitelům směnek a cizoměnových cenných papírů. Spodniak ve středu napsal investorům, že pracuje na nápravě a že je odmění vyšším výnosem. 

Premiot má řadu nesourodých projektů v různých fázích rozpracovanosti. Zaměřuje se hlavně na development v oblasti hotelů a víkendových apartmánů v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Ve Velké Británii plánoval projekt studentského bydlení. Provozuje lomy na břidlici a žulu, má ambice v oboru výstavby datových center a investoval také do byznysu s konopím pro lékařské účely. Pro své projekty vytvořil speciální společnosti (SPV), jež se financovaly vydáváním desítek obligací. Často šlo o takzvané podlimitní dluhopisy, tedy prakticky neregulované emise o velikosti do 25 milionů korun. V emisních podmínkách navíc většinou stojí, že firma může peníze použít i jinde v rámci skupiny.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se
Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.