Byly by ještě vyšší sazby účinnou cestou k rychlejšímu snížení inflace, nebo je stávající úroveň dostatečná? Nedávno se nad tím v článku pro HN zamýšlel člen bankovní rady centrální banky Jan Frait a stojí za to se nad jeho slovy zastavit.

Nejdříve je namístě říct si, že ČNB celý rok 2022 neplnila a nejméně celý rok 2023 nebude plnit svůj inflační cíl. Zatímco pro rok 2022 je samozřejmě nutno dodat, že s válkou na Ukrajině počítat nešlo, důvod, aby inflace byla výrazně mimo cíl i rok a půl po začátku invaze (což v srpnu letošního roku zcela jistě bude), už na externí faktory svádět nelze. Je tedy na pováženou, zda byla reakce ČNB ve druhé polovině minulého roku dostatečná, když i ve čtvrtém čtvrtletí roku letošního, tj. po šesti čtvrtletích, a tudíž na horizontu měnové politiky z minulého léta, kdy se obměněná bankovní rada rozhodla s utahováním politiky přestat, očekává samotná ČNB inflaci nad čtyři procenta, tj. nad horní hranicí svého tolerančního pásma. Minulost už ale nezměníme. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.