Odpůrci návrhu na zvýšení odvodů pro OSVČ obvykle uvádějí bohužel jen tradiční argumenty – že OSVČ nemá od nikoho zaplacenou dovolenou, riziko a podobně. Z těchto argumentů ale nárok na jakoukoliv odvodovou slevu neplyne. (Viz můj text „Je nespravedlivé, že OSVČ platí proti zaměstnancům poloviční pojistné odvody“). Přesto se aspoň částečné výhrady ke zvýšení odvodů OSVČ uvést dají. Uveďme aspoň tři, každou z jiného soudku.

Zaprvé, možná se jako společnost shodneme, že je vlastně docela velká skupina těch OSVČ, z jejichž práce plyne pro ekonomiku kladná externalita neboli větší prospěch, než za jaký je jim ochoten zaplatit jejich klient ze svých vlastních peněz. Tradiční příklad říká, že je dobré dávat určitou finanční výhodu z veřejných peněz těm OSVČ, které vnášejí do ekonomiky inovace.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.