Připraví o práci novináře, programátory, ajťáky, úředníky, překladatele likviduje už teď, právníci se bojí, copywriteři se dívají po rekvalifikačních kurzech… Umělá inteligence vzbuzuje strach a ChatGPT snad nejvíc. A to ho tvůrci vydali teprve před čtyřmi měsíci.

ChatGPT je chatovací robot, který se učí. Umělá inteligence postavená na mimořádně robustních jazykových modelech. Vyvinula ho firma OpenAI, kterou asi znáte, pokud jste si v posledních měsících hráli s umělou inteligencí, která umí pro změnu vyrábět po zadání několika slov či vět fotografie nebo ilustrace. ChatGPT umí na základě podobného zadání za člověka napsat báseň, počítačový program, obchodní sdělení, cokoliv. Dokázal dokonce nedávno složit přijímací zkoušky na právnickou fakultu na jedné americké univerzitě, byť zrovna nepatřil mezi nejlepší uchazeče.

ChatGPT je v celé historii lidstva nejrychleji rostoucí a šířící se technologie. A firma OpenAI byla po jeho vydání oceněna na 29 miliard amerických dolarů. Tím, co umí už dnes, vzbuzuje pozornost a u mnohých skutečný strach, že připraví velmi brzy velkou spoustu lidí o
zaměstnání.

Když se ale něčeho bojíme, bývá užitečné se s tím setkat, pokusit se to „nebezpečí“ poznat. A v tomto případě máme štěstí, protože ChatGPT byl stvořený právě k tomu, abychom si s ním o tom promluvili. Zeptal jsem se tedy této umělé inteligence, jestli je nějaký strach namístě. A s dovolením jsem začal u strachu vlastního.

Milá umělá inteligence, chceš nás novináře připravit o práci?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.