Ztráty ruské armády a různých žoldáckých skupin za rok války na Ukrajině jsou předmětem divokých spekulací. Ruské ministerstvo obrany na konci loňského září přiznalo o něco více než 7000 padlých. Světová média citují odhady nejmenovaných amerických představitelů, kteří tvrdí, že počet padlých a těžce zraněných se blíží 140 tisícům. Spekulovat nemá příliš význam, ale zcela bez ověřených údajů nejsme.

Od počátku války novináři z ruské redakce BBC a projektu Mediazona s pomocí dobrovolníků hledají jména padlých v otevřených zdrojích. Pročesávají sociální sítě, sledují regionální média, fotografují čerstvé hroby na hřbitovech i pamětní desky na školách. Přesně rok po ruském vpádu na Ukrajinu dokázali ověřit smrt 15 136 ruských vojáků. Zdaleka to není konečné číslo, mnoho jmen padlých se nikdy nedostalo do veřejného prostoru. Sami novináři odhadují, že skutečný počet bude alespoň dvakrát vyšší. Nicméně i tyto neúplné údaje vypovídají mnohé o průběhu války na Ukrajině.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.