Před čtyřmi lety obyvatelé tří obcí na Frýdlantsku odsouhlasili v anketě výstavbu větrných elektráren ve svém okolí. Pro byly až dvě třetiny hlasujících při rekordní zhruba 80procentní účasti oprávněných voličů. Společnost WEB Větrná energie, investor a pořadatel ankety, na základě toho začala připravovat výstavbu devíti větrníků. Obce s ní podepsaly smlouvy o spolupráci, měly jim každoročně vynést miliony korun. Teď vesnice ze spolupráce couvají a vystavují se riziku, že by firmě mohly miliony korun naopak platit.

Horní Řasnice už větrníky odmítla, na základě referenda uskutečněného současně s  prezidentskými volbami. Pro ukončení spolupráce s firmou se v něm vyjádřilo 60 lidí, zhruba 53 procent hlasujících, tedy těsná většina. Sousední dvě vesnice referenda připravují na začátek dubna. Odpůrci větrníků se obávají hlavně hluku, vizuálního poškození krajiny a možných negativních dopadů na přírodu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.