Měsíční schodky státního rozpočtu počítáme na desítky miliard a celoroční na stovky miliard. Jen za poslední tři roky se výdaje státu zvýšily o 3,5 procentního bodu na neúctyhodných 29 procent HDP, zatímco příjmy navzdory často zmiňované „inflační dani“ klesly o 1,9 bodu. Splátky dluhu rostou ročně o desítky miliard, které pak dál prohlubují schodky. Valorizace dávek i důchodů v reakci na pádivou inflaci rozpočtové napětí dál zvyšuje.

A přesto je příjemnější věřit, že existují rychlá a bezbolestná řešení. Například často zmiňované zrušení podpory stavebního spoření nebo prosté snížení počtu úředníků. A jestli vůbec zvyšovat daně, tak hlavně aby se to nedotklo nás osobně. Jenže ani zrušení všech dotací a podpor kýžené ozdravení veřejných rozpočtů nepřinese. Problém je hlubší, strukturální schodek to nezalepí.

Ano, zrušení podpory stavebního spoření „ze dne na den“ by časem ušetřilo státní kase čtyři miliardy korun. Zrušení přímé podpory penzijního spoření osm miliard (v praxi by se úspory projevily se zpožděním a postupně až u nových smluv). Zastavení všech státních dotací do poslední koruny zhruba 80 miliard. A propuštění poloviny státních zaměstnanců a zákonodárců také, vždyť na jejich platy jde ze státního rozpočtu letos 165 miliard.

Jenže úspory je třeba hledat úplně všude, žádná kapitola rozpočtu nesmí být zapovězená. Podívejme se kde.

Platy, počty zaměstnanců i zákonodárců, výsluhy a jejich souběh s platy či jinými příjmy, redukce či slučování institucí, redukce dotací alespoň na předcovidovou úroveň, spravedlivější rozložení daňové a odvodové zátěže, zjednodušení systému DPH, omezení daňových výjimek, zefektivnění rozdrobené samosprávy, zvýšení spotřebních daní z hazardu a „hříchů“, zefektivnění daně z nemovitostí, založení jednotného inkasního a výplatního místa, trvalé přenastavení valorizací důchodů a pravidel pro čerpání předčasných důchodů…

Přestože to nebude populární, bude to zodpovědné vůči nám samotným i vůči budoucím generacím. O dědictví plné dluhů nikdo nestojí.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist