Jsou to necelých 30 metrů vysoké hory z hlušiny, která se sem navážela od 50. let minulého století z blízkého dolu na pyrit. Rostou na nich břízky a další divoký porost a část jejich strání je rozrytá od motorkářů. Nevábné hromady hlíny může vidět každý, kdo se podívá z okénka vlaku jedoucího z Prahy do Pardubic nebo Ostravy. Jen málokdo však ví, že se u Chvaletic skrývá doslova poklad, který budou v příštích letech evropští výrobci vyvažovat téměř doslova zlatem.

Nedaleko zdejší elektrárny leží ložisko manganu, jehož těžbu a zpracování ve zkušebním provozu v dubnu začne společnost Mangan Chvaletice patřící kanadské firmě Euro Manganese.

Právě mangan patří mezi suroviny, které jsou a hlavně budou kritické pro vybudování zelené evropské ekonomiky. Proto bude potřeba násobků množství, kterého se jich používá dnes. Evropská unie má ovšem problém v tom, že jich těží a zpracovává jen zlomek. Většina těchto potřebných kovů pochází ze zemí, jako je Čína, Chile nebo Jižní Afrika. Evropská komise proto ve čtvrtek představila akt o kritických vzácných surovinách, jenž by měl povzbudit investory i výzkumníky, aby hledali nové možnosti, jak tuto závislost Evropy snížit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.