Budoucnost hnědouhelné těžby v Dole Bílina skončí u soudu. Ekologická organizace Greenpeace, která proti využívání uhlí dlouhodobě bojuje, chce napadnout zatím nepravomocné rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Mostě. Ten firmě Severočeské doly, patřící pod ČEZ, povolil prodloužit těžbu v Bílině až do roku 2035. Firma o prodloužení o pět let požádala loni v prosinci. Znamenalo by to vytěžení dalších 150 milionů tun uhlí, jež by využily tuzemské teplárny.

Nynější rozhodnutí neznamená překročení těžebních limitů, které v roce 2015 stanovila pro Bílinu vláda Bohuslava Sobotky. Už tehdy je kabinet posunul za původní hranice schválené v 90. letech. Za nynějšími limity stále leží nevytěžené území o rozloze 5,5 kilometru čtverečního. V Bílině je tolik zásob uhlí, že by se tu teoreticky mohly dobývat až do roku 2050. Uhelná komise předloni doporučila jako termín odchodu od uhlí rok 2038. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.