Ve vládě se rozhořel tradiční spor mezi těmi, kdo žádají peníze navíc, a ministerstvem financí, které „sedí“ na pokladně a nechce je dát. Odskákat to ale v tomto případě může dlouho přehlížený handicap českého státu v Evropské unii, který chtěla koalice premiéra Petra Fialy (ODS) dohnat.

Jde o personální zastoupení Česka v institucích EU. Zejména na vyšších místech v klíčové Evropské komisi působí velmi málo zkušených Čechů a Češek. Země tím přichází o přirozené spojky v Bruselu, které by vládě pomohly udržet se v obraze o dění v unijní exekutivě. Tam se přitom rodí minimálně polovina legislativy, jež pak platí i v Česku.

Nevýhody malého počtu českých euroúředníků mohou kompenzovat národní experti vyslaní do Evropské komise. Zpravidla jde o lidi ze státní správy, jejichž odbornost komise poptává. Vyslání platí na dva až čtyři roky a dotyčný člověk nemusí absolvovat zdlouhavé výběrové řízení, pouze krátký pohovor s přímými nadřízenými v Bruselu. Náklady na něj kryje buď cele státní rozpočet, nebo se o ně s komisí dělí.

Těchto národních expertů má Česko v Evropské komisi momentálně 25, s tím, že v dubnu přibudou další tři. Vyčleněno na ně bylo pro letošek 60 milionů korun. Úřad vlády, podporovaný ministry zahraničních věcí a pro evropské záležitosti, žádá navýšení na 100 milionů. „Pořídilo“ by se za ně dalších zhruba 15 až 20 top lidí do Bruselu.

„Rádi bychom teď po předsednictví posílili zastoupení Čechů v Evropské komisi, je to skutečně žádoucí. A vyslaní národní experti jsou jednou z cest,“ potvrdil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Jeho samotného k takovému kroku vyzval tento týden jeden ze zmíněných expertů během Bekova setkání s Čechy v Bruselu. „Já vám řeknu, jak rázem zvýšíte výtlak Česka v EU o desítky procent: pošlete sem víc lidí jako já,“ sdělil ministrovi Václav Trejbal, mladý český expert na trh s elektřinou. Toho vyslal do Bruselu před třemi lety Energetický regulační úřad v Praze.

„Působím v komisi v generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž a to se zabývá takovými věcmi, jako třeba posuzováním a schvalováním státní pomoci při dostavbě jaderných elektráren,“ pokračoval dál Trejbal a Bek při jeho slovech souhlasně kýval hlavou.

Klíčové ministerstvo financí je však podle informací HN proti uvolnění požadovaných 100 milionů korun. Téma bylo kvůli rozporu staženo z jednání vlády tento týden.

„V současnosti probíhá k předloženému materiálu vypořádání připomínek mezi námi a Úřadem vlády. Směřuje k nalezení kompromisu v podobě navýšení prostředků na financování podpory Čechů při respektování konsolidačního úsilí vlády,“ uvedl k tomu pouze na dotaz HN Tomáš Weiss, mluvčí resortu financí, vedeného Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Premiér Petr Fiala (ODS) s koncem českého předsednictví EU prohlašoval, že vláda chce dostat do institucí více Čechů a Češek. „Podpoříme naše občany do unijních institucí. Máme řadu kvalitních kandidátů,“ řekl Fiala v prosinci pro HN. „Větším zastoupením Čechů v orgánech Evropské unie vznikne možnost intenzivnější neformální komunikace, což je prospěšné z hlediska zájmů země,“ dodal tehdy.

Úřad vlády bude s ministerstvem financí o věci dál jednat. Schválení peněz na národní experty by měli projednat ministři v dubnu. Za vítězství by lidé obeznámení s tématem podle informací HN považovali navýšení alespoň na 80 milionů. 

„Je to debata v kontextu velmi složité rozpočtové situace. Nic ale není ještě uzavřeno,“ poznamenal Bek. Český státní rozpočet má rekordní schodek v řádu stovek miliard korun. Deficit jen za letošní únor byl největší od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. 

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.