Ve vládě se rozhořel tradiční spor mezi těmi, kdo žádají peníze navíc, a ministerstvem financí, které „sedí“ na pokladně a nechce je dát. Odskákat to ale v tomto případě může dlouho přehlížený handicap českého státu v Evropské unii, který chtěla koalice premiéra Petra Fialy (ODS) dohnat.

Jde o personální zastoupení Česka v institucích EU. Zejména na vyšších místech v klíčové Evropské komisi působí velmi málo zkušených Čechů a Češek. Země tím přichází o přirozené spojky v Bruselu, které by vládě pomohly udržet se v obraze o dění v unijní exekutivě. Tam se přitom rodí minimálně polovina legislativy, jež pak platí i v Česku.

Nevýhody malého počtu českých euroúředníků mohou kompenzovat národní experti vyslaní do Evropské komise. Zpravidla jde o lidi ze státní správy, jejichž odbornost komise poptává. Vyslání platí na dva až čtyři roky a dotyčný člověk nemusí absolvovat zdlouhavé výběrové řízení, pouze krátký pohovor s přímými nadřízenými v Bruselu. Náklady na něj kryje buď cele státní rozpočet, nebo se o ně s komisí dělí.

Těchto národních expertů má Česko v Evropské komisi momentálně 25, s tím, že v dubnu přibudou další tři. Vyčleněno na ně bylo pro letošek 60 milionů korun. Úřad vlády, podporovaný ministry zahraničních věcí a pro evropské záležitosti, žádá navýšení na 100 milionů. „Pořídilo“ by se za ně dalších zhruba 15 až 20 top lidí do Bruselu.

„Rádi bychom teď po předsednictví posílili zastoupení Čechů v Evropské komisi, je to skutečně žádoucí. A vyslaní národní experti jsou jednou z cest,“ potvrdil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Jeho samotného k takovému kroku vyzval tento týden jeden ze zmíněných expertů během Bekova setkání s Čechy v Bruselu. „Já vám řeknu, jak rázem zvýšíte výtlak Česka v EU o desítky procent: pošlete sem víc lidí jako já,“ sdělil ministrovi Václav Trejbal, mladý český expert na trh s elektřinou. Toho vyslal do Bruselu před třemi lety Energetický regulační úřad v Praze.

„Působím v komisi v generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž a to se zabývá takovými věcmi, jako třeba posuzováním a schvalováním státní pomoci při dostavbě jaderných elektráren,“ pokračoval dál Trejbal a Bek při jeho slovech souhlasně kýval hlavou.

Klíčové ministerstvo financí je však podle informací HN proti uvolnění požadovaných 100 milionů korun. Téma bylo kvůli rozporu staženo z jednání vlády tento týden.

„V současnosti probíhá k předloženému materiálu vypořádání připomínek mezi námi a Úřadem vlády. Směřuje k nalezení kompromisu v podobě navýšení prostředků na financování podpory Čechů při respektování konsolidačního úsilí vlády,“ uvedl k tomu pouze na dotaz HN Tomáš Weiss, mluvčí resortu financí, vedeného Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Premiér Petr Fiala (ODS) s koncem českého předsednictví EU prohlašoval, že vláda chce dostat do institucí více Čechů a Češek. „Podpoříme naše občany do unijních institucí. Máme řadu kvalitních kandidátů,“ řekl Fiala v prosinci pro HN. „Větším zastoupením Čechů v orgánech Evropské unie vznikne možnost intenzivnější neformální komunikace, což je prospěšné z hlediska zájmů země,“ dodal tehdy.

Úřad vlády bude s ministerstvem financí o věci dál jednat. Schválení peněz na národní experty by měli projednat ministři v dubnu. Za vítězství by lidé obeznámení s tématem podle informací HN považovali navýšení alespoň na 80 milionů. 

„Je to debata v kontextu velmi složité rozpočtové situace. Nic ale není ještě uzavřeno,“ poznamenal Bek. Český státní rozpočet má rekordní schodek v řádu stovek miliard korun. Deficit jen za letošní únor byl největší od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. 

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist