Týden předtím, než v tchajwanské Tchaj-peji přistála velká česká delegace, ukázala místní armáda devět nových modelů vlastních bezpilotních letounů, tedy dronů. Byly mezi nimi jak „létající granáty“ určené například k likvidaci tanků, tak i průzkumné stroje. Šlo o první výsledek vládou loni vyhlášeného programu, který měl za úkol urychleně vyvinout a začít vyrábět tisíce takových strojů jako součást obrany pro případ invaze ze strany pevninské Číny.

Tchajwance inspirovalo použití dronů v ruské válce na Ukrajině a nyní hledají spojence, kteří by jim pomohli prototypy co nejrychleji dovyvinout a začít sériově vyrábět. Potřebují přitom součástky i systémovou integraci dronů. A návštěva zástupců českých firem na Tchaj-wanu ukázala, že Česko by se takovým spojencem mohlo stát.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.