Bankovní krize, strach z recese a stále vysoká inflace ve světě brutálně srazily primární emise akcií neboli IPO (initial public offering). Na celém světě se podle údajů poradenské společnosti EY upsaly v prvním kvartálu akcie za 21,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční propad o 61 procent. Počet emisí se pak meziročně snížil o osm procent na 299 emisí. Trh tak plynule pokračuje v poklesu, který začal již v minulém roce.

Za hlavní důvody propadu označuje vedoucí fúzí a akvizic v Česku společnosti EY Štěpán Flieger ekonomický vývoj. „Klesající, ale nadále vysoká inflace, která zdá se bude dlouhodobějšího rázu, a s tím související rostoucí úrokové sazby ze strany americké i Evropské centrální banky. V březnu se k tomu přidal rozruch ve finančním sektoru a pád několika menších amerických bank a švýcarské Credit Suisse,“ říká Flieger.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.