U některých lidí se problém se šlachami v rameni objeví už po čtyřicítce. Když praskne takzvaná rotátorová manžeta v rameni, díky které se kloub může hýbat, zásadně to sníží funkci celé ruky. Paže je slabá a nejde ji zvednout. Silné bolesti navíc pacientům připraví řadu bezesných nocí.
„Jedná se o přirozený degenerativní proces, který přichází s věkem. V historii se objevily dva přístupy k tomu, jak tento stav operovat. Nejdříve lékaři rameno otevírali celé, do kosti vyvrtali kanálky a šlachu ke kosti přišili. V posledních třiceti letech se ramena operují miniinvazivně – artroskopicky. Ortoped šlachu přišívá k malým vrutům, takzvaným kotvičkám, které předtím navrtal do kosti,“ popisuje brněnský ortoped Filip Hudeček.
Ani tento způsob ale není ideální. Šlacha je nemocná, kost také není zdravá. A vrtat do nemocné kosti ještě cizí materiál je bolestivé, kotvičky v kosti tlačí a to způsobuje poměrně silné pooperační bolesti. „V USA zjistili, že ze všech ortopedických pacientů právě tato operace vytvoří největší množství lidí závislých na opiátech,“ říká Hudeček.
Spolu s kolegou strojařem Tomášem Valentou proto vymysleli nástroj, který zásadně ulehčuje práci ortopedům, snižuje pooperační bolest pacientů a zvyšuje jejich šanci na rychlejší uzdravení. S produktem Drillbone Tunneler v roce 2020 uspěli v soutěži Prototypuj a ověřuj Jihomoravského inovačního centra.
Získali patent, zadrhla je regulace
Jak Hudeček říká, bylo třeba vyvinout nástroj, který by kanálky vyvrtal bez nutnosti otevírat rameno. Ve světě už pár takových existuje, v Česku ale doposud žádný registrovaný nebyl. „Metoda jako taková mě lákala, ale z již existujících pomůcek jsem neměl dobrý pocit, přišly mi zbytečně složité. V únoru 2020 jsem se proto rozhodl pro vývoj nástroje vlastního,“ vzpomíná Hudeček, který spolu s Valentou ve stejném roce založili v Brně firmu Drillbone, která se vývoji věnuje.
Nejsložitější na celé inovaci bylo skloubit všechny profese a dovednosti, aby novinku dostali až do nemocnic a na operační sály. Samotný vývoj byl podle Hudečkových slov na celé věci ta nejjednodušší a nejzábavnější část, protože šlo o čistě kreativní proces.
„S takovým spolupracovníkem, jako je můj partner ve firmě Tomáš Valenta, je to navíc úplná radost. Já udělám prvotní nákresy a pak přemýšlím nahlas o operačním postupu, přidám trochu anatomie a formuluji svoje představy. A Tomáš paralelně vytváří v počítači 3D modely,“ popisuje Hudeček. Valenta pak nákresy přetvoří do výkresů pro 3D tisk nebo kovové prototypy a v další fázi je testují na plastových a zvířecích kostech nebo na pitevně. Jednotlivé funkce cíliče ověřovali, ladili detaily, úhly, tvary, spolupracovali s odborníky na průmyslový design. Ve chvíli, kdy už začalo být jasné, že jejich řešení je funkční, přihlásili se o patent, který skutečně získali.
„Ovšem ve chvíli, kdy jsme chtěli nabídnout náš cílič kolegům, nastoupila ta pravá řehole. Výroba a prodej zdravotnického prostředku podléhají mnoha regulacím a právním předpisům. Museli jsme připravit dokumentaci pro certifikaci – prohlášení o shodě. Tato dokumentace má několik set stran,“ vzpomíná Hudeček. Museli také vytvořit návod k použití a popis operační techniky s ilustracemi, edukační materiály, operační videa, řešit obchod, účetnictví a právní věci. Na většinu takto specializovaných činností si museli najímat externí spolupracovníky a vše koordinovat.
„Přece jenom jsme firmu rozjížděli v tandemu doktor a strojař. Takže největší oříšek byl přijít na to, jak všechno zvládnout a neztratit se v tom,“ přibližuje Hudeček.
Nástroj uváděli na trh více než rok
Samotný vývoj nástroje Drillbone Tuneller trval několik týdnů, výroba a uvádění na trh pak přes rok. Dvojici inovátorů pomohla i podpora Jihomoravského inovačního centra. S prvním plně funkčním a certifikovaným prototypem Hudeček operoval přesně za rok od nápadu, v únoru 2021. Ale první operaci s finálním nástrojem provedl až po 16 měsících, v červnu 2021. To byla také doba, kdy firma Drillbone prodala své první cíliče do českých nemocnic.
Stáhněte si přílohu v PDF
Dosud nástroje Drillbone pomáhaly již u 350 operací. „Já sám jsem jich provedl přes sto, a to nejen na svých dvou pracovištích na I. ortopedické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny a na IC Klinice v Brně, ale v rámci ukázkových operací jsem za poslední rok operoval v dalších devíti nemocnicích od Kadaně po Topolčany,“ vypočítává Hudeček. V současnosti dvojice inovátorů řeší drobné změny v technologii výroby, aby odstranili některé slabiny v konstrukci. Ale jinak je vývoj u konce a nyní se Hudeček s Valentou soustřeďují hlavně na edukaci operatérů v Česku a zahraničí.
Drillbone se nyní používá při ortopedických operacích v 16 nemocnicích v Česku a na Slovensku. V dalších šesti zařízeních mají proškolené lékaře a řeší s vedením nákup nástroje. Drillbone má ale úspěchy i v zahraničí. „Před pár týdny jsem přednášel na kongresu v Polsku a máme pozvánku na pět tamních pracovišť a na jednu kliniku v Bukurešti,“ podotýká Hudeček. Vstup na trh se řeší také ve Francii, Mexiku, Chile, Brazílii, Keni či Indii a Austrálii. A dvojice Brňanů chce svůj nástroj posunout ještě dále. „V současnosti finišujeme vývoj cíliče do kolena pro přišití menisku přes kanálky,“ prozrazuje Hudeček.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Inovace ve zdravotnictví.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist