Ceny pohonných hmot v Česku dál prudce klesají. Ale pozor. Rozdíly u jednotlivých čerpacích stanic jsou aktuálně rekordní. Na litru nafty můžete reálně ušetřit bezmála deset korun. Zatímco tuzemská síť Tank ONO po dlouhých 19 měsících hlásí motorovou naftu pod třiceti korunami za litr, na hlavních dálničních tazích u nadnárodních značek se stále tankuje za ceny blízko čtyřicetikorunové hranici.

Ceny pohonných hmot se snižují kvůli poklesu cen ropy na světovém trhu. A podle analytiků by zlevňování mělo pokračovat i v dalších týdnech.

Snížení cen ropy je způsobené obavami z pomalejšího růstu spotřeby v Asii. Zároveň stoupá produkce mimo kartel OPEC. Globální zásoby jsou dostatečně vysoké, i když ve druhé polovině roku se očekává pokles. Druhým, ještě významnějším faktorem je propad velkoobchodních marží v Evropě, USA i v Asii. Nabídka nafty na trhu je velmi vysoká a díky nové rafinerské kapacitě v Asii a USA se v nejbližších kvartálech ještě navýší,“ glosuje současnou situaci investiční manažer společnosti Finlord Boris TomčiakCena ropy Brent například propadla na 78 dolarů za barel.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se