Přestože maloobchodní trh je letos pod tlakem a nálada spotřebitelů je opatrná, v segmentu regionálních retail parků k žádným zásadním změnám zatím nedochází. A to jak z hlediska hodnoty nemovitostí, kdy za poslední dvě čtvrtletí proběhla pouze jejich mírná korekce, tak z hlediska stability a obsazenosti. Současní nájemci zůstávají a dále expandují. Jedním z důvodů jejich odolnosti je nepochybně zaměření na základní nákupy a služby: potraviny, drogerie, lékárny, potřeby pro zvířata, levná móda apod.

Příchod několika významných obchodních řetězců do Česka, jakými jsou například Action, TEDi či NKD, v uplynulých třech letech pak dokládá, že v segmentu diskontních nákupů je stále prostor pro další tržby. Proto i letos retail parky zůstávají v hledáčku především domácích investičních fondů. Také zájem bank o financování těchto akvizic potvrzuje odolnost tohoto druhu aktiva, a pokud jsou nájmy splatné v eurech, je financování této investice ze strany investora stále dobře dostupné.

Z pohledu realitního fondu se zaměřením na výnosové komerční nemovitosti nyní výrazně nabývá na důležitosti správně nastavená investiční strategie. Konkrétně jde o to, zda fond pracuje se stabilními příjmy i náklady. Z hlediska příjmů vnímám jako zásadní prvky dlouhodobé nájemní smlouvy s inflačními doložkami a bonitní nájemce, kteří unesou případné výkyvy trhu, například covid, ceny energií, tlak na tržby.

V udržení nákladů fondu pak samozřejmě hrají významnou roli finanční náklady. Ve fondu Realia pracujeme pouze se zafixovanými úrokovými sazbami, zpravidla na pět let. To pro fond znamená ochranu před výraznými změnami finančního trhu. Kombinace výše uvedených parametrů umožňuje fondu i ve složité ekonomické, sociální a geopolitické situaci doručovat velmi dobré výsledky.

Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Přehled realitních fondů v Česku

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist