Na Pražském hradě se diskutuje o tom, že by skončila dosud výlučná pravomoc prezidenta jmenovat členy vedení České národní banky. Je k tomu potřebná změna ústavy a navrhnout by ji měla vláda. Důvod pro zásah do ústavy je nasnadě: jmenování nových členů bankovní rady bývalým prezidentem Milošem Zemanem.

Jmenování nového guvernéra Aleše Michla, proti kterému ostře protestoval jeho předchůdce Jiří Rusnok, vedlo okamžitě k prudkému propadu kurzu koruny. Centrální banka proti tomu musela dokonce intervenovat.

Hrátky kolem očekávaného jmenování a následného nejmenování prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého guvernérem centrální banky (místo něj dnes sedí v radě bývalá hlavní analytička komory Karin Kubelková) připomínaly hru kočky s myší, a ne důstojný výběr. Vladimír Dlouhý záhy po svém nejmenování bez vysvětlení opustil sbor poradců prezidenta. A i když posléze tvrdil, že by byl na guvernéra stejně příliš starý, určitou pachuť v něm nedůstojný postup Miloše Zemana bezpochyby ponechal.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.