Před měsícem navštívil naši republiku Magnus MacFarlane-Barrow, který založil Mary’s Meals, organizaci, která krmí miliony dětí. Bez jeho pomoci by tyto děti trpěly hladem a byly by v konstantním ohrožení života.

V tomto bídném stavu, kdy se žilo z ruky do úst a kdy neustále hrozil hladomor, žilo lidstvo po většinu svého času. Smůla při lovu, útoky nepřátel, nepřízeň počasí, příliš studená zima, špatná úroda, útoky škůdců, morové rány, svévole silnějších, různé nemoci či následky zranění… To vše ohrožovalo nás lidi po desítky tisíc let. Drtivá většina ekonomiky a lidské práce byla plně zaměstnána udržováním těla při životě: zemědělstvím. Zemědělství tvořilo různými akademickými odhady přes osmdesát procent HDP. Žili jsme a umírali s přírodou, podle úrody. Naší největší a konstantní starostí bylo získat denně dostatek jídla a tepla pro sebe a pro své děti. Taková byla ekonomie těla.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.