Už příští rok by obyvatelé, obce a firmy mohli sdílet elektřinu, kterou si vyrobí. Nyní jsou odkázáni na její prodej obchodníkům do sítě, což není moc výhodné. Například obec, která má fotovoltaiku na škole, si dnes nemůže elektřinu z ní snadno poslat do úřadu. Domácnosti ji nemohou sdílet se sousedy, kteří jí mají nadbytek. Vše se má změnit se zavedením komunitní energetiky.

Příslušnou novelu energetického zákona má ve středu projednat vláda. Přinese sdílení nejen elektřiny, ale také tepla a plynu. Její zavedení vyžaduje evropská legislativa. Česko s ní má už dva a půl roku zpoždění. S kompromisním návrhem na druhý pokus přichází ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se