Bez jednoho dne je to přesně rok, kdy Česká národní banka (ČNB) naposledy zvýšila základní úrokové sazby. Od té doby drží cenu peněz v ekonomice na stejných úrovních. Podle Tomáše Salomona, předsedy představenstva a generálního ředitele České spořitelny – největší banky v zemi co do počtu klientů –, však mohla být během loňského června ještě přísnější. „Možná že měla loni v létě sazby zvýšit ještě více, ale po bitvě je každý generál. Krocení inflace je složitá disciplína a hranice, kdy zvýšením sazeb ekonomiku začnete dusit, je hrozně tenká,“ říká v rozhovoru pro HN. Sám přitom očekává pokles sazeb až v příštím roce.

Naopak k jejich zvyšování by podle něj mohlo dojít v případě, že by firmy podlehly pokušení a začaly razantně přidávat na mzdách. „A to hrozí ve chvíli, kdy by se na přehřátém trhu práce začaly přetahovat o zaměstnance.“ Proto se Salomon domnívá, že podniky by letos neměly navyšovat platy o více než pět procent. Kromě toho hovořil i o tom, jaká je zdravá cena hypotečních úvěrů, proč je prostředí nulových sazeb nebezpečné anebo kolik domácností v Česku nemá finanční rezervu ani na jeden měsíc.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.