Červnové zasedání bankovní rady ČNB vždy patří k těm, kdy není podkladem pro její rozhodování nová inflační prognóza, ale kdy vedení centrální banky hodnotí vyznění květnové prognózy, a to ve světle nově dostupných informací. Berou tedy v úvahu to, jak se naplňuje či nenaplňuje prognóza či zda se ekonomický vývoj posunuje vůči prognóze proinflačním, nebo naopak protiinflačním směrem.

Podkladový materiál pro takovéto hodnocení rizik stávající prognózy připravoval odborný aparát ČNB v podobě takzvaného grafu rizik inflační prognózy, zkráceně GRIP. Zjednodušeně řečeno je jeho podstatou to, že se použije prognostický rámec, na kterém byla prognóza postavena, a ten se aktualizuje o nové informace, které v době přípravy prognózy nebyly k dispozici. Jedná se zejména o nový výhled vývoje cen a HDP eurozóny a zohlednění aktuální tuzemské inflace, kurzu a dat z reálné ekonomiky.

Zaveden byl v červnu 2004, dvacátých narozenin se ale nedožil. Trochu stranou pozornosti zůstalo rozhodnutí bankovní rady upustit od publikace GRIP. A to s odůvodněním, že důvodem této změny je omezená srozumitelnost uvedeného grafu a relativně nízký počet jeho uživatelů, a to i mezi odbornou veřejností.

Nejsem si jist, že je počet uživatelů samotné prognózy mezi širokou veřejností nějak výrazně vyšší. Odborná veřejnost ale představuje opravdu nepočetnou skupinu expertů. My v ekonomickém výzkumu Komerční banky chápeme svou roli i v tom, že expertní stanoviska ČNB vysvětlujeme a dále předáváme směrem k investorům, firmám i domácnostem. Chápeme to jako náš významný příspěvek k účinnější transmisi toho, čeho chce ČNB dosáhnout.

Zrušení publikace GRIP je podle nás krokem k nižší transparentnosti prognostického procesu centrální banky a nic na tom nemění ani fakt, že byl nahrazen textovým hodnocením rizik sekce měnové ČNB. Vzhledem k tomu, jak se v posledním roce bankovní rada ve svých rozhodnutích odchylovala od toho, co ukazovala prognóza, tak z analytického pohledu je mnohem cennější informace, jak se samotná bankovní rada vymezuje vůči GRIP. A to se již zřejmě nedozvíme.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.