Koncem srpna opustil Turecko jeden obráběcí stroj od německé společnosti Spinner Werkzeugmaschinenfabrik se sídlem v Mnichově. Podle ukrajinského watchdogu Trap Aggressor náklad zamířil lodí do ruského přístavu Tuapse. A skončí ve zbrojní fabrice ve Sverdlovsku, která pro ruskou armádu vyrábí dělostřelecké náboje do tanků. Jde jen o jeden případ potvrzující, že sankce EU vůči Rusku nejsou stoprocentní. Zároveň také ukazuje, jak se za poslední rok a půl změnily toky zboží v obchodu s Ruskem.

Stejně jako zmíněný CNC stroj ale v Rusku končí i běžné spotřební zboží jako mobily či autodíly. Změnu obchodních tras potvrzují i statistiky českého zahraničního obchodu, jež HN srovnaly za roky 2021 až 2023. Na nich je vidět, že růst vývozů do střední Asie a na jižní Kavkaz, který začal prudce stoupat v roce 2022, stále pokračuje. A letos se ještě zvýšil o další desítky procent.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • O kolik narostl vývoz do zemí střední Asie, jižního Kavkazu a Turecka v letech 2021 až 2023?
  • Jaké jsou objemy u hlavních položek do jednotlivých států?
  • Co říká ministerstvo zahraničí na exporty přes třetí země?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze