Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navštíví v úterý krátce Česko. Kromě setkání s premiérem Petrem Fialou bude hlavním řečníkem na konferenci Green Deal Summit Prague 2023, který pořádají Hospodářské noviny. Jejím tématem je každoroční mapování příležitostí a dopadů zelené transformace na českou ekonomiku. Loni na ní vystoupil výkonný místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, pod nějž agenda Green Dealu spadala.

„Jsem ráda, že paní předsedkyně přijíždí do Prahy na pozvání premiéra Fialy, aby se osobně zapojila do české veřejné diskuse o naší odpovědi na změny klimatu a s tím související podpoře průmyslu v ekonomické transformaci,“ uvedla pro HN Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v Česku, které se na organizaci cesty podílí.

„Zelená dohoda pro Evropu vznikla z nutnosti chránit naši planetu. Zároveň posunula téma ochrany životního prostředí do pragmatické ekonomické roviny: investice a inovace dostaly jasný směr. Transformace přitom přináší velmi zajímavé příležitosti, masivní evropské financování je nedílnou součástí dohody a mohou ho využít i české firmy a podpořit tak naši konkurenceschopnost,“ dodává Ladmanová. 

Úvodní řeč bude mít na summitu také český premiér Petr Fiala a v celodenním programu nebudou chybět témata, jako jsou energetika a soběstačnost, zelené financování, vodíková ekonomika nebo debata o (ne)růstu a budoucnosti.

„To, že se Ursula von der Leyenová rozhodla vystoupit na naší konferenci, beru nejen jako potvrzení důležitosti zelené transformace pro Česko, ale také jako ocenění týmu a prestiže Hospodářských novin,“ uvedl šéfredaktor Hospodářských novin Jaroslav Mašek.

Celý program konference včetně dalších řečníků je možné nalézt zde na jejích oficiálních stránkách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist