Už za zhruba osm let by se Česko mělo dostat do stavu, kdy bude třetina jeho elektřiny vyráběná z obnovitelných zdrojů energie. Počítá s tím aktualizovaný vnitrostátní klimaticko-energetický plán, který připravilo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu. Fotovoltaické a větrné elektrárny, s jejichž velkým rozvojem se počítá, jsou ale nestálými výrobními zdroji. Když slunce nesvítí a vítr nefouká, nevyrábí. A naopak, když vyrábí, může být v síti elektřiny najednou moc. Tomu, aby všechno dohromady fungovalo a elektřiny nebylo ani málo, ani moc, má pomoci nově představená novela energetického zákona. Do řešení problému více zapojí byznys i domácnosti.

Novela nazývaná lex OZE III do energetiky přináší flexibilitu. Jejím příkladem může být oddálení či spuštění spotřeby energie v průmyslu, velkých bateriových úložištích či v domácnostech. Může jít například i o spuštění či vypnutí vytápění, chlazení, dobíjení elektromobilů nebo třeba i na dálku řízené zapínání a vypínání některých domácích spotřebičů, kupříkladu bojlerů či klimatizací.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co letos už osmá novela energetického zákona přináší?
  • Proč Česku hrozí miliardové sankce?
  • Jak lze vydělat na přebytku či nedostatku elektřiny v síti?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.