Za vlády Petra Fialy (ODS) se stát viditelně vrací do energetiky jako vlastník. A zatímco na záměr rozdělit ČEZ sedá prach, u nákupů plynové infrastruktury jede vláda naplno. V srpnu odklepla koupi zásobníků plynu od německé RWE a tuto středu schválil kabinet i převzetí mezinárodního přepravce plynu Net4Gas, jenž spravuje asi čtyři tisíce kilometrů potrubí. Obě dvě aktiva koupí státní podnik ČEPS, který provozuje páteřní přenosové sítě pro přenos elektřiny. Koupě Net4Gasu má potenciál být největším majetkovým nákupem státu za dlouhá léta, kdy se spíše privatizovalo.
Rozhodování o Net4Gasu probíhalo v utajeném režimu. Cenu vláda před podpisem smlouvy nezveřejnila. Společnost ČEPS pak v pátek oznámila, že za Net4Gas zaplatí maximálně pět miliard korun. Konečná částka ale podle ní bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












