My Bohemové, Moravané a Slezané jsme sice navenek materialisté, ale nakonec přikládáme velikou hodnotu věcem nehmotným. Ostatně jako zbytek lidstva.

To, že většina hodnoty výrobku nespočívá v hmotě, ale v nehmotných substancích, je známá věc. Stejné množství dřeva lze prodat ve formě kulatiny nebo také ve formě nábytku, hudebního nástroje či sochy. Každá z těchto forem dřeva ovšem bude mít zcela jinou hodnotu a úplně jinou cenu. Stokrát, tisíckrát vyšší, než byla původní hodnota nebo cena hmotného materiálu, byť „na váhu“ bude nakrásně vážit stejně. Vstupní hodnota dřeva, tedy ona hmotná, materiální komponenta, bude v celkové ceně výrobku tím zanedbatelnější, čím vyšší bude cena finální. Tedy čím vyšší bude ona přidaná hodnota, kterou vtlačíme duši do přírodního dřeva, tím menší roli bude hrát cena vstupního materiálu. A rozdíl mezi kulatinou, nábytkem, houslemi a sochou není hmotný, ale nehmotný: nábytek je strukturován jinak než housle a jinak než socha. A každá z těchto forem dřeva sice používá stejný materiál, ale má jiný „software“, jiný technický výkres, jiný „blueprint“, jiný postup práce a jinou logiku a strukturu. A nic z toho není hmotné.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakou hodnotu mají předměty?
  • Jakou hodnotu mají cenné předměty?
  • A jakou hodnotu mají vlastně slova?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.