Máme vládu, která se rozhodla zabezpečit energetickou bezpečnost země přes stoprocentní státní vlastnictví v klíčové infrastruktuře a moc přitom nekouká, kolik to bude stát. Nemusí se to zdát jako optimální přístup, ale taková je realita.
Plyn díky flexibilitě dodávek zkapalněné suroviny a schopnosti (zejména) Německa vydupat v rekordním čase ze země nové LNG terminály zafungoval jako energetický žolík. Do Česka má putovat v potrubích, jejichž výstavbu zajistí stát. A rezervy plynu pro studené, neslunečné a málo větrné zimní měsíce pak poskytnou zásobníky rovněž převážně ve vlastnictví státu. To už vláda vedená Petrem Fialou prosadila. Zbývá otázka výroby elektřiny. Co se vláda chystá udělat s polostátním energetickým obrem ČEZ? Chce ho stále ovládnout? A jaké nástroje si pro to nechá vlastními poslanci schválit?
To, co řekl v rozhovoru pro HN premiér Petr Fiala o „restrukturalizaci ČEZ“ minulý týden, naznačuje, že největší hrozba pro jeho minoritní akcionáře a vlastně celou českou burzu pominula. Zbývá ale řada nevyjasněných otázek.
Co se dočtete dál
- Koho vlastně premiér Fiala uklidňuje?
- Co může povzbudit burzu?
- K čemu je dnes vládě lex ČEZ?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.