Ani údaje o klesajícím HDP, ani ty o klesající inflaci nepřesvědčily minulý týden bankovní radu ke snížení úrokových sazeb. Rozhodování o jejich možném snížení bylo obecně trhy vnímáno jako nelehké, takže to není překvapení. Jedním z argumentů pro toto rozhodnutí byly i nízké náklady pozdějšího snížení sazeb. Obávám se však, že odkládané snížení přináší i další náklady a rizika pro českou ekonomiku a její centrální banku.

Rizika spočívají v pokračující ztrátě účinnosti změn úrokových sazeb jako nástroje ovlivňujícího naši ekonomiku. A také v negativních důsledcích uvolňování měnové politiky dopadající na nositele eurových úvěrů a naopak v možnosti, že přijde vlna vysokým úrokem taženého přílivu mezinárodního spekulativního kapitálu do českého dluhu.

Právě desetileté výročí zahájení využívání kurzu jako dalšího nástroje měnové politiky, zkráceně zahájení intervencí ČNB proti koruně, by mělo nejen autorovi tohoto textu připomenout, že takové situace tvoří mnohem nesnadnější podmínky pro rozhodování i komunikaci centrální banky.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaká rizika plynou pro českou ekonomiku z rozhodnutí rady ČNB nesnižovat úrokové sazby?
  • Jak rozhodnutí radních centrální banky ovlivní spekulativní kapitál plynoucí do české ekonomiky?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se