Současné lokální konflikty mají nezpochybnitelné globální důsledky. Přispívají k politické polarizaci daleko od ohnisek sporu a nově ovlivňují vývoj v dosud politicky nezávislých institucích, jako jsou světoznámé univerzity s národnostně pestrou skladbou studentů. Dokonce vytlačují témata klimatických změn z programu demonstrací ekologických aktivistů. Zvláště ozbrojený konflikt v Izraeli se stal globálním tématem.

Světová ekonomika v současnosti na lokální konflikty rychle reaguje. Americký akciový index Standard & Poor’s 500, který letos existuje přesně 100 let, reagoval v řádu dní poklesem o sedm procent na ruský útok na Ukrajinu z 24. února 2022 a na ekonomické sankce vůči Rusku. Přibližně měsíc od zahájení útoku se akciový index vrátil na svou předválečnou úroveň a poté ji překonal. V případě teroristického útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 zmíněný index S&P poklesl krátce jen následující obchodní den a s ráznou reakcí izraelské armády ihned vzrostl nad původní úroveň.

Délka časového období pro návrat akciového indexu do původní úrovně byla v minulosti různá. Například v případě japonského útoku na Pearl Harbour v roce 1941 činila 307 dní, pouhé čtyři dny po sovětské invazi do Maďarska v roce 1956 a 31 dní v případě teroristického útoku na newyorská dvojčata 11. září 2001.

Zatímco na řádění uragánů, povodní a jiných přírodních živlů vydělávají obvykle stavební společnosti, tak v období ozbrojených konfliktů rostou kurzy akcií zbrojovek, výrobců bezpečnostních zařízení a technologických firem s vojenským využitím. V obou případech obvykle rostou kurzy akcií energetických firem, protože roste poptávka vyvolaná potřebou doplnit strategické zásoby energetických surovin v turbulentních časech. Růst poptávky po produkci těchto odvětví více než kompenzuje ztráty jiných odvětví, a proto akciové indexy reagují na ozbrojené konflikty pouze krátkodobě, avšak dlouhodobě jsou vůči nim značně odolné.

Ostatně, Izrael dál bojuje s teroristy z Hamásu a válčí se i na Ukrajině a index S&P 500 je nadohled rekordním hodnotám.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist