Současné lokální konflikty mají nezpochybnitelné globální důsledky. Přispívají k politické polarizaci daleko od ohnisek sporu a nově ovlivňují vývoj v dosud politicky nezávislých institucích, jako jsou světoznámé univerzity s národnostně pestrou skladbou studentů. Dokonce vytlačují témata klimatických změn z programu demonstrací ekologických aktivistů. Zvláště ozbrojený konflikt v Izraeli se stal globálním tématem.

Světová ekonomika v současnosti na lokální konflikty rychle reaguje. Americký akciový index Standard & Poor’s 500, který letos existuje přesně 100 let, reagoval v řádu dní poklesem o sedm procent na ruský útok na Ukrajinu z 24. února 2022 a na ekonomické sankce vůči Rusku. Přibližně měsíc od zahájení útoku se akciový index vrátil na svou předválečnou úroveň a poté ji překonal. V případě teroristického útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 zmíněný index S&P poklesl krátce jen následující obchodní den a s ráznou reakcí izraelské armády ihned vzrostl nad původní úroveň.

Délka časového období pro návrat akciového indexu do původní úrovně byla v minulosti různá. Například v případě japonského útoku na Pearl Harbour v roce 1941 činila 307 dní, pouhé čtyři dny po sovětské invazi do Maďarska v roce 1956 a 31 dní v případě teroristického útoku na newyorská dvojčata 11. září 2001.

Zatímco na řádění uragánů, povodní a jiných přírodních živlů vydělávají obvykle stavební společnosti, tak v období ozbrojených konfliktů rostou kurzy akcií zbrojovek, výrobců bezpečnostních zařízení a technologických firem s vojenským využitím. V obou případech obvykle rostou kurzy akcií energetických firem, protože roste poptávka vyvolaná potřebou doplnit strategické zásoby energetických surovin v turbulentních časech. Růst poptávky po produkci těchto odvětví více než kompenzuje ztráty jiných odvětví, a proto akciové indexy reagují na ozbrojené konflikty pouze krátkodobě, avšak dlouhodobě jsou vůči nim značně odolné.

Ostatně, Izrael dál bojuje s teroristy z Hamásu a válčí se i na Ukrajině a index S&P 500 je nadohled rekordním hodnotám.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze