Zatímco česká nebo německá ekonomika se v letošním roce nevyhne poklesu a výhled na příští rok nabírá barvy šedi, ve Spojených státech je situace odlišná. Ekonomika poroste slušným tempem okolo 2,5 procenta, inflaci se podařilo stlačit ke třem procentům a to vše bez výraznějšího ochromení trhu práce. Představitelé Fedu sice slibovali hladké přistání, před rokem by si ale na něj sami asi nevsadili.

Ostatně koncem roku 2022 předseda Fedu Powell varoval, že krocení inflace se „neobejde bez určité bolesti pro domácnosti a firmy“, a očekával relativně rychlý nárůst nezaměstnanosti. Ta sice kosmeticky vzrostla, poslední údaj ale stále hovoří o nezaměstnanosti pod čtyři procenta, která zhruba odpovídají rovnovážné míře v americké ekonomice. A byť si to nikdo z Fedu již raději nedovolí říct nahlas, začíná se zdát, že epizoda inflace v americké ekonomice nakonec přece jen byla přechodná, tak jak během roku 2021 Fed tvrdil. Jen ona přechodnost netrvala původně očekávaných pár měsíců, ale i zásluhou energetického šoku se protáhla na několik let.

Jerome Powell, vystudovaný právník, který se netají dávkou skepticismu k ekonomickým modelům, tak stojí před přistáním, které navzdory všem očekáváním může proběhnout hladce. Klesající inflace mu dala povolení pro brzký sestup, a jak ukázala poslední prognóza, Fed na rozdíl od České národní banky neplánuje dusit zpomalující ekonomiku přehnanou opatrností, ale chystá se chopit první příležitosti ke snižování sazeb.

Trh sází na první uvolnění již na březnovém zasedání a Fed se této dříve kacířské myšlence ve výsledku ani nebrání. Pro příští rok narýsoval do prognózy hned trojí snížení sazeb, pokud bude inflace pokračovat v poklesu, nelze ani vyloučit, že jich bude více. Proti předchozímu odhadu na jediné snížení během příštího roku to tak je jasný ústupek, který přilévá olej na rozžhavený trh.

Americké akcie po více než dvacetiprocentním růstu v letošním roce tak jsou opět na dosah historických maxim ze začátku roku 2022 a investoři dávají najevo, že jasně věří v dříve nepředstavitelný scénář hladkého přistání.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.