Po 547 dnech ČNB poprvé snížila sazby – ze sedmiprocentní úrovně, která platila od 23. června 2022, klesly na konci prosince 2023 na 6,75 procenta. Jedná se tedy prozatím o spíše kosmetické snížení.

Z pohledu reálné ekonomiky je samo o sobě irelevantní. Mnohem důležitější než krátký konec výnosové křivky, který má ČNB svými sazbami nejlépe pod kontrolou, je konec delší, kde se naopak nejvíce zrcadlí dlouhodobé očekávání inflace (a tudíž potřebných sazeb). Pětiletý úrokový swap – fakticky tedy očekávaná průměrná tříměsíční mezibankovní sazba v následujících pěti letech – je dnes na 3,6 procenta.

Finanční trhy tedy čekají, že sazby v nejbližších letech nebudou na úrovni z minulé dekády, ale že také výrazně klesnou z úrovně posledního roku a půl. A to již brzy: dle forwardových kontraktů do čtvrtého čtvrtletí 2024 o další tři procentní body až k úrovni 3,75 procenta. 

Na čem bude záviset, zda se trhy v tomto očekávání nemýlí?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak velké snížení sazeb očekávají trhy?
  • Forwardové kontrakty naznačují pokles na 3,75 procenta do čtvrtého čtvrtletí 2024.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze